Araçlarda Değişen Parça ve Boya Nasıl Anlaşılır?

MAKALE

Araçlarda Değişen Parça ve Boya Nasıl Anlaşılır?

Araçlarda Değişen Parça ve Boya Nasıl Anlaşılır?

 

Yeni bir araç satın alacağınız zaman aracın daha önce kaza yapıp yapmadığını anlamanın en kolay yolu aracın boyasına ve değişen parçasının olup olmadığına bakmaktır. Özellikle ikinci el araç satın alacak olan kişilerin sıklıkla karşılaştığı durumlardan biri olan araçlarda değişen parça ve boya sorunları birçok kişinin mağduriyeti ile sonuçlanabilmektedir. Çünkü kaza vb. durumlardan ötürü araçların bazı parçaları değişmiş ya da boyası yenilenmiş olabilir. Bu da alacağınız araç için ödeyeceğiniz miktarı ve dolayısıyla tercihinizi belirleyen en önemli etkenlerden biridir.  Ancak bazen öyle profesyonel bir şekilde bu değişimler yapılır ki ilk görüşte anlamanız mümkün olmaz.  Alacağınız araçta boya ya da parça değişimi olup olmadığını anlayabilmeniz için bilmeniz gereken detaylar yazımızın devamında…

Araçlarda Parça Değişimi Neden Önemli?

 

Alacağınız ikinci el otomobilde bulunan ufak bir çiziğin boyanması ya da ufak bir parça değişimi yapılmış olması çoğu zaman ciddi bir sorun teşkil etmez. Ancak, daha önce çok ağır bir kazaya karışmış olan aracın işinde oldukça iyi ustalar tarafından kaza yapmamış gibi eski haline döndürülebildiği de bir gerçektir. Böyle bir araç sanki hiç kaza yapmamış gibi size yüksek bir bedelle satılmak istenebilir. Bu nedenle alacağınız araca karar vermeden önce araçta boya veya değişen parça olup olmadığını anlamak için profesyonel bir ustaya kontrol ettirmeniz de büyük fayda vardır. Böylece hem hayal kırıklığına uğramaz hem de büyük bir maddi kayıp yaşamazsınız.

İkinci el araç satın alımında karışılabileceğiniz bir diğer problemse hasarlı parçaların sahteleriyle değiştirilmesidir. Sahte veya yan sanayii parçaların araçta kullanılması aracınızın sürüş ömrünü kısalttığı gibi aynı zamanda diğer mekanik parçaların da zarar görmesine yol açabilir. Her iki şekilde de alacağınız aracın ederinden çok daha fazla para ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bu durumu yaşamamak için araç seçiminde acele karar vermemeli, uzman birinin görüşünü alarak ara. Satın almaya dikkat etmelisiniz.

Boyanmış Araç Parçası Nasıl Anlaşılır?

 

Araçtaki boyalı bölge eğer özensiz ve kötü bir işçilikle boyanmışsa ilk bakışta hemen fark edilebilir. Ortaya çıkan ton farkları iyi bir ışığın altında çok rahat bir biçimde seçilebilir. Eğer iyi boyandıysa, birleşme noktalarından anlaşılabilir. Boya kalıntıları görüyorsanız bilin ki aracın o parçası boyanmıştır. Ancak bu kadar amatör hatalarla genelde karşılaşmazsınız. En sağlıklı tespit için boya ölçüm cihazları kullanılır. Cihaz, boyanın kalınlığını ölçerek boyanmış olan parçayı tespit eder. Ancak bu cihazı sıradan bir insanın kullanması pek bir anlam ifade etmez. Her aracın boya kalınlık değeri birbirinden farklıdır. Bu sebeple en doğru sonuç için ekspertiz şarttır diyebiliriz. Eksperler arabada boyanmış parça tespitini kolaylıkla ve kesin şekilde yapabilmektedir.

Değişen Araç Parçası Nasıl Anlaşılır?

 

Bazı durumlarda boyayla düzeltilemeyecek kadar hasar alan parçaların değiştirilmesi gerekir. Parça değişimini anlamanın basit ve amatör yöntemlerinden biri, kir ve su izlerini takip etmektir. Parça değişimi yapılan bölgelerde bu izler diğer yerlere oranla daha az bulunur. Aracın birbirine yakın parçalarındaki izler gözle görülür derecede farklı ise otomobilde parça değişimi yapılmış olabilir. Bir diğer yöntem ise metal izleridir. Genelde parça değişimi esnasında ilk bakışta görülemeyecek noktalarda ufak çizikler meydana gelir. Bu bölgelere dikkatli bakarsanız değişen parça olup olmadığını kolayca anlayabilirsiniz. Fakat her iki yöntemde tam anlamıyla sağlıklı bir bilgi vermeyebilir. Bu nedenle aracınızı mutlaka bir uzmana incelettirmeniz gerekir. Uzman kişiler, özel metotlar ve cihazlarla değişen parçaları kesin şekilde tespit edebilirler.

Sahte Yedek Parçalar Nasıl Anlaşılır?

 

Yukarıda belirttiğimiz gibi orijinal dışı parça kullanım araç sağlığını ciddi derecede etkilemekte ve aracın performansını düşürmektedir. Bu yüzden araçtaki değişen parçaların ORJİNAL olup olmadığını bilmeniz oldukça önemlidir. Markalar genellikle orijinalliği belli etmek açısından çoğu parçaların görünmeyen yerlerine belli işaretler koyarlar. Bu işaretler sayesinde parçanın orijinalliğini doğrulayabilirsiniz.