Hava Filtresi Nedir, Ne İşe Yarar?

MAKALE

Hava Filtresi Nedir, Ne İşe Yarar?

Hava Filtresi Nedir, Ne İşe Yarar?

Türkiye’de kullanılan araçların büyük bir kısmı, içten yanma adı verilen çalışma sistemiyle çalışmaktadır. İçten yanmalı motorların farklı türleri olsa da yakıt ve hava karışımının tutuşturulması ile ortaya çıkan enerji, hareket enerjisine dönüştürülerek çalışmaktadır. Bu enerji doğrultusunda aracın hareket etmesi sağlanır. Yakıt ve pistonların aracın hareketinde önemli bir payı olduğu gibi havanın da motorun çalışmasında önemli bir katkısı bulunur. İşte tam da bu noktada hava filtrelerinin önemi artar ve aracın performansını etkiler. Peki, hava filtresi nedir, ne işe yarar ve hava filtresi arızası nasıl anlaşılır?

Hava Filtresi Nedir?

Hava filtresi; dışarıdan motora girebilecek ve yakıtın tutuşmasını sağlayacak olan aynı zamanda havanın temizlenmesini sağlayan filtreye denilmektedir. Bu sayede araca daha temiz bir havanın girmesi sağlanır ve motora partikül ya da başka zararlı maddelerin girmesi engellenmiş olur. Son yıllarda araçlarda kullanılan hava filtreleri genellikle kâğıt elemanlı filtrelerdir. Ayrıca performans hava filtreleri de bulunmaktadır. 5 mikronluk hassaslıkta olan bu hava filtresi çok küçük parçaları dahi süzer ve araç performansını en üst seviyeye çıkmasına yardımcı olur.

Hava Filtresi Ne İşe Yarar?

Araç motorunun daha sistemli ve daha yüksek performansta çalışmasını sağlayan hava filtresi, aracın motorunu ve gücünü etkileyen en önemli parçalarından biridir. Aracın hareket etmesindeki enerji doğrultusunda motora giren hava, hava filtresi sayesinde temizlenir ve sistemin daha etkili bir şekilde çalışmasına katkı sunar. Hava filtrelerinin diğer öne çıkan özellikleri ise şunlardır:

• Aracın motoruna partikül girişi engellenir. Böylece aracın daha sağlıklı bir şekilde çalışması ve istenilen performansı göstermesi sağlanmış olur.

• Motora girebilecek olan partikül ve zararlı maddeleri hava filtresi süzdüğü gibi aynı zamanda araca düzenli hava girişinin sağlanmasında yardımcı olur.

• Aracın hedeflediği miktarlarda tork ve beygir gücü kolaylıkla üretilebilir.

• Aracın ideal şekilde hareket etmesi sağlandığı için çok fazla gaza basılmasına gerek kalmaz. Böylece yakıt tüketiminde de standart bir seviye yakalanabilir.

 

Hava Filtresi Arızası Neden Olur?

İçten yanmalı motorlarda araca giren havanın istenilen düzeyde olmasını sağlayan hava filtresi, ayrıca motora zararlı maddelerin girmesini de engeller. Böylece araç motorunun sorunsuz bir şekilde çalışması sağlanır. Ancak hava filtresinin bozulması durumunda araç istenilen düzeyde ve seviyede çalışmayacaktır. Bunun en önemli nedenleri ise; hava filtresinin uzun süre temizlenmemesi ya da filtrenin kullanım süresinin dolmasıdır denilebilir. Bu gibi durumlarda hava filtresi arızası söz konusu olabildiği için en yakın teknik servisten yardım almanız önerilir.

 

Hava Filtresi Arızası Nasıl Anlaşılır?

Aracın hava filtresi arızalandığında, motora yeterince hava girişi sağlanmayacaktır. Bu durumda, gaz pedalına basıldığında alışık olunan tepki gerçekleşmez ve aracın hızlanması da çok daha uzun bir sürede gerçekleşir. Ayrıca, yanma beklenilen oranda olmayacağı için normalden daha fazla yakıt tüketimi gerçekleşebilir. Bu gibi durumlarla karşılaştığınızda aracınızı teknik servise kontrol ettirmeli ve hava filtresinin temizlenmesini sağlamalısınız. Eğer sorun filtrenin temizlenmesiyle çözülemeyecekse o zaman tek çare hava filtresinin yenisiyle değiştirilmesidir.