Motor Yağ Filtresi Değişimi Nasıl Yapılır?

MAKALE

Motor Yağ Filtresi Değişimi Nasıl Yapılır?

Motor Yağ Filtresi Değişimi Nasıl Yapılır?

Motor yağı, motorun hareket ettiği noktalarda sürtünmeyi ve aşınma oranını en aza indirme görevi görür ve böylece aracın ömrünün uzamasına yardımcı olur. Yağ içeriğindeki bazı maddeler motoru temiz tutarak paslanmasını ve eskimesini önlemektedir. Yağ filtresi de motorun yağlanması esnasında görev gören bir parçadır. Motora gidecek yağ, bu filtreden geçerek burada süzülür ve motora gidecek yağ en temiz hali ile yol alır. Durum böyle olunca da düzenli olarak yağ filtresinin değiştirilmesi gerekir. Peki, motor yağ filtresi değişimi nasıl yapılır? Aracın modeline ve kullanım ömrüne göre motor yağ fitresi değişim işlemleri belirli bir zaman aralığında yapılması gerekir.

Bu işlem için profesyonel yardım alabileceğiniz gibi bazı detaylara dikkat ederek kendiniz de yapabilirsiniz. Motor yağ filtresini değiştirmek için öncelikli olarak aracın yağını boşaltmanız gerekir. Daha sonrasında motor yağ filtresini filtre anahtarı yardımıyla saat yönünün tersine çevirerek filtreyi yavaş bir şekilde çıkartın. Daha sonrasında motoru bez ile silerek conta halkasına temiz yağ sürmüş olduğunuz yeni filtreyi yerine yerleştirin. Daha sonrasında ise temiz yağ ekleyerek işlemi tamamlayın.

Yağ Filtresi Kaç Kilometrede Değiştirilir?

Yağ filtresi değişimi aracın mekanik parçaları ve kullanım ömrü açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle yağ filtresinin kaç kilometrede değiştirilmesi gerektiğini bilmeniz gerekir. Yağ filtresinin değişim için ortalama olarak 10 ya da 15 bin kilometrede bir yapılması uygun olacaktır. Eğer ki aracınızı çok sık kullanmıyorsanız bu zamanı 1 yıl olarak da ayarlayabilirsiniz. Yağ filtresi değiştirilirken öncelikli olarak takılacak filtrenin orijinal araç yedek parçası olmasına dikkat etmeniz ve kullandığınız aracın modeline uygun bir yağ seçimi yaptığınızdan emin olmalısınız. Aksi halde motora zarar verebilir ve farklı arızalara neden olabilirsiniz.

Motorun daha iyi çalışmasını sağlayan yağ, filtreden geçtiği sürece çok daha işlevli olacağından dolayı eski bir filtreden geçmesi durumunda yeterli bir şekilde süzülemeyeceğinden dolayı motora gidecek yağ kalitesi düşük olacaktır. Aracınızın performansının düşmemesi ve çeşitli arızaların yaşanmaması için mutlaka düzenli bir takiple motor yağ fitresi değişim işlemlerini gerçekleştirmeye özen göstermelisiniz.

Motor Yağ Filtresi Değişimi Fiyatı

Motor yağının ve motor filtresinin değişimi aracın performansı bakımından son derece önemli olduğunuz az önce belirtmiştik. Bu sebeple de belirli aralıklarla değiştirilmeleri gerekmektedir. Motor yağ filtresi değişimi fiyatı aracın modeline göre değişiklik göstereceğinden dolayı ortalama bir fiyat söylenmesi biraz zor olabilmektedir. Yine de bir fiyat vermek gerekirse, tercih edeceğiniz yağın markasına göre yaklaşık olarak 100-200 TL arası diyebiliriz.

Motor yağ filtresi değiştirileceği zaman fiyatlardan ziyade öncelikli olarak yeni yağ filtresinin orijinal ve kaliteli olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Aksi bir durumda işinizi ucuza getirmeye çalışırken kalitesi bir filtre ve değişim nedeni ile aracınızda çok daha büyük sorunlara yol açarsınız. Bu sefer de ödeyeceğiniz tutar orijinal bir yağ filtresinin katları şeklinde olacaktır.